Svetové rekordy
Svetové rekordy PDF Tlačiť E-mail
Napísal Miroslav Leitner   
Utorok, 12 Apríl 2011 22:28

Každý si pod pojmom rekordy, predstaví niečo na hranici ľudských možností. Veru, hlavne tie svetové iné ani nemôžu byť. Skialpinisti záverom zimy priostrili. Padlo ich niekoľko. Najskôr ten výškový.

Predstavte si seba ako zdolávate vertikálny kilometer na skialpoch. Pre bližší obraz napr. Jasná - Záhradky a až na vrchol Chopku. Krásny kilometer. Však nie nadarmo sa tam robia aj preteky. O rok budú po pauze  opäť. Ale poďme späť k tomu stúpaniu. Takže dáte si jeden výstup. Hurá máte 1 000 m. Čas - ak ste super tak do hodiny, ak nie, tak niečo nad. Potom si poviete - dáme si to ešte raz. Super. Zbehnete dole a opäť. Paráda. Máte zdolaných 2000 m. Čas? možno 2 a pol hod. No a teraz porozmýšlajte na otázku - koľkokrát by ste vedeli zdolať toto stúpanie, A poďme teraz  k tomu rekordu. Vo svete pretekového skialpinizmu veľmi známy francúz Florent Perrier/člen Crazy Idea team/ si povedal, že sa o rekord pokúsi. Formu a skúsenosti má. Však je niekoľkonásobný majster sveta, víťaz mnohých naj, naj  pretekov - napr. aj svetového pohára v Jasnej 2005. Lenže on si dal ťažkú métu - 24 hodín a zdolané výškové metre . Náročné len o tom myslieť. Ale pokus urobil. A aké stúpanie za 24 hod zdolal?

Čítate dobre. Osemnásťtisícdvestošesťdesiat metrov. Ouuuuuuu!!! tak to snáď nie je možné. Ale veru áno. Nedaleko domu - kedže prakticky okolo domu má trate aj slávna Pierra Menta - si zvolil optimálnu trasu a hurá na to. Záver jeho športovej kariéry si pekne okorenil. Latka je týmto strašne , strašne vysoko. 18260 m. Prekonanie bude ťažké. Aj tak. Gratulujeme. Super. Úžasný výkon.

 

No a aby to nebolo málo - ďalší rekord.

Tentokrát je to na trati Haute Route Chamonix  - Zermatt. Dĺžka 110 km, nastúpate 8350 m, klesnete 7750 m  a ste  v priemernej nadmorskej výške 2700 m. Mnohí túto legendárnu trasu poznajú. Chodí sa to niekoľko dní.

Rekord z 2010 bol 20:28 hod. Ale asi nestačilo. Nový čas! - 18:50 hod. Jednoducho fantázia. Francúzi Sébastien Baud a bratia Prematovci, Alain a Jean François. Išli super, predsa zase výrazne posunuli hranice možností. Niekdy človek žasne ako to ide ďalej.

Skialpinizmus sa rozvýja a posúva ďalej. Rekordy padajú.  Do akej miery je to materiálom, ťažko povedať. Môžem len porovnať preteky v Saalbachu - mountain Attack, ktoré idú po zjazdovke, takže je to dosť porovnateľné. Prvý ročník - 3:05 hod, 8. ročník - 2:27 hod. Zaujímavé je, že je to vlastne skoro rovnaká generácia pretekárov, ktorá sa takto posunula. takže materiál? tréning? či všetko spolu?  Materiál sa dostal asi už na hranice a aj v tom saalbachu vidno, že ďalšie roky už rekordy neboli. Zastavilo sa to. Ale tie rekordy sa posúvajú do ďalších podujatí, výziev , atd. takže ešte pár rekordov padne. Je to fajn. Motivácia tým stúpa.

 

No a o aký rekord sa pokúsite Vy? nehrajte sa, dajte si nejaký cieľ. A s plnou vervou za ním. Držím palce

 

 

Zdroj: skimo.org + upozornenie od Petra Rittera

Komentáre (0)
 
WEB KAMERY
Chopok, pohľad na západ
Chopok, pohľad
na západ
Chopok juh - Kosodrevina Chopok juh
- Srdiečko
Skokanský mostík, Štrbské Pleso, Vysoké Tatry
Skokanský mostík, Štrbské Pleso
Jasná - Luková
Jasná - Luková
LINKY A ODKAZY PARTNERI
OEAV Alpeverein
Podmienky členstva
Registrácia nového člena
Čo robiť v prípade úrazu
Pripoistenia
Materiály k stiahnutiu
OEAV Alpeverein
Podmienky členstva
Registrácia nového člena
Čo robiť v prípade úrazu
Pripoistenia
Materiály k stiahnutiu
OEAV Alpeverein
Podmienky členstva
Registrácia nového člena
Čo robiť v prípade úrazu
Pripoistenia
Materiály k stiahnutiu
OEAV Alpeverein
Podmienky členstva
Registrácia nového člena
Čo robiť v prípade úrazu
Pripoistenia
Materiály k stiahnutiu
  C 2009 ACTIVE PLANET s.r.o. | úvodná stránka | burza | fórum | členovia | partneri | všeobecné informácie | mapa stránky | napíšte nám | kontaktné údaje