Úsmevne na minulosť - EP 1993 v skialpinizme -
Úsmevne na minulosť - EP 1993 v skialpinizme - PDF Tlačiť E-mail
Napísal Miroslav Leitner   
Piatok, 07 Marec 2014 11:07

Ako to na sieťach býva, dal si niekto prácu a vyhrabal staré skialpinistické preteky z roku 1993.  Bol to EP v polovici marca.

Keď som si to pozrel tak mi prišlo tak trochu smiešne, na dnešok sa to už ani veľmi nepodobá ale predsa zaujalo pár vecí - video si môžete pozrieť tu:

https://www.youtube.com/watch?v=Z5vPZPqHTXg

a ako to vyzerá dnes? naľahko a hlavne rýchlo - veľmi rýchlo !!!:

rok 2014 vertikal na ľahko

Najskôr trochu čo to bolo: EP v skialpinizme v tom roku začal , dovtedy sa nič také nekonalo v Európe. Svetový pohár ešte neexistoval a ani mimo Európy nikto na takéto preteky nechodil. Preto bolo super , že sme na Slovensku takéto podujatie organizovali a preto klobúk dole. Bola to predzvesť ďalších podujatí a to nielen EP ale aj ME či finále už Svetového pohára v 2005. Od vtedy už veľmi nič.

EP 1993 - boli sme mladí a plný kondície. Taktiež práve vtedy sa začala veľmi úspešná éra slovákov vo výsledkoch a dobre si pamätám na toto podujatie. Prvý deň som mal toho dosť, Dušan išiel v jeho pohodičke a držal som sa zubami nechtami. A v závere po doline mi vôbec nešli lyže a francúzi nám utiekli. Na porazenie. Skúšal som totiž nové lyže -  pamätníci si asi budú pamätať - Artis Disco. Boli to penové lyže pre juniorov , dosť ľahké na tú dobu, úzke, ale sklznica naozaj nič moc. Len na druhý deň som sa dobre vyspal a všetko šlo ako malo. Hore na kopce som priam letel. A francúzi nám nestačili a vyhrali sme. Fakt super výsledok.  Síce k nám neprišlo veľa zahraničných pretekárov ale francúzi boli elita. Dovtedy sme na nich pozerali ako na bohov. Niektorí vedia ale tu na druhom mieste dvojica Bibollet - Bochet vyhrala Pierra mentu asi trikrát spolu a Bochet potom ešte s iným pár krát. To boli fakt hviezdy skialpinistického neba. A po pretekoch sme sa presunuli práve na Pierra Mentu kde oni vyhrali a my sme s Dušanom skončili tretí. A pre úplnosť ďalšia francúzska dvojica sa stala tiež raz víťazmi Perra Menty a tiež niekoľko pódiových miest. Ale celkovo to bol  vydarený rok. Vyhrali sme s Dušanom aj celkovo Európsky pohár a dodnes mám doma za to akési hlinené umelecké dielo.

Z filmu sa zdá že sme chodili dosť pomaly. Áno, mali sme nepomerne horšiu výstroj. Lyžiarky boli relatívne dobré ale ohyb bol oproti dnešku dosť menší rozsahom. V zjazde ale boli topánky veľmi mäkké a nízke. To je veľký rozdiel. Veď moje karbónky sú oproti nim vysokopevné -  betónové pri lyžovaní a hore ani neviete že ich máte. Ste ako v teniske. Lyže a viazanie- však to je krásne vidno. Jednoducho ťažoba. A to iste aj s batohom a všetkými vecami. To sa takto už dávno nechodí. Len pásy boli snáď podobné ako dnes. Ale kondíciu sme mali, veď inak by sme nemohli nastupovať ďalšie desaťročie na preteky s tým, že chceme vyhrať a nezáležalo či to bol SP , EP alebo Pierra Menta. Šťastné to roky.

Ale z filmu vidno aj jednu vec. Tá zima si z nás robila dobrý deň aj v minulosti. Však vlastne ani nebol poriadne sneh. Asi ho niekde odfúklo. Teraz zase sneh  nenapadol a Vysoké Tatry sú takmer bez snehu.

Tak si v kľude pozrite film, spoznajte sa , resp známych, čo boli o hodne mladší. V každom prípade je to zážitok - séria film pre pamätníkov teda začína. Ak niekto stiahne ďalšie filmy z pretekov, pošlite prosím link.

Komentáre (0)
 
WEB KAMERY
Chopok, pohľad na západ
Chopok, pohľad
na západ
Chopok juh - Kosodrevina Chopok juh
- Srdiečko
Skokanský mostík, Štrbské Pleso, Vysoké Tatry
Skokanský mostík, Štrbské Pleso
Jasná - Luková
Jasná - Luková
LINKY A ODKAZY PARTNERI
OEAV Alpeverein
Podmienky členstva
Registrácia nového člena
Čo robiť v prípade úrazu
Pripoistenia
Materiály k stiahnutiu
OEAV Alpeverein
Podmienky členstva
Registrácia nového člena
Čo robiť v prípade úrazu
Pripoistenia
Materiály k stiahnutiu
OEAV Alpeverein
Podmienky členstva
Registrácia nového člena
Čo robiť v prípade úrazu
Pripoistenia
Materiály k stiahnutiu
OEAV Alpeverein
Podmienky členstva
Registrácia nového člena
Čo robiť v prípade úrazu
Pripoistenia
Materiály k stiahnutiu
  C 2009 ACTIVE PLANET s.r.o. | úvodná stránka | burza | fórum | členovia | partneri | všeobecné informácie | mapa stránky | napíšte nám | kontaktné údaje