Triathlon Attack 2015 - 1 ročník - zhodnotenie I.
Triathlon Attack 2015 - 1 ročník - zhodnotenie I. PDF Tlačiť E-mail
Napísal Miroslav Leitner   
Utorok, 25 August 2015 19:50

Tak a  je to za nami. Prvý ročník najextrémnejšieho triatlonu u nás a v širokom okolí  "TRIATHLON ATTACK".  Parametre trate sú úplne jednoznačné - 2,1 km plávania, 125 km na bicykli s prevýšením 2800 m a záver - beh na 23 km s prevýšením 1400 m. Názov sme si trochu upravili z podujatia v rakúsku. Len tam je to Mountain attack  -  kde večerom po horách brázdia skialpinisti.

Na Slovensku je leto v plnom prúde. Deň "D" 22. august ale už bol predo dverm a tak všetky prípravy, povolenia, telefonáty s políciou, inými zložkami, obcami , rôznymi klubmi, kamarátmi, dobrovoľníkmi atď. sa blížili k záveru. Pokreslíme cesty po značnom kuse Slovenska, zaistíme čerstvú dodávku na občerstvovačky a môže sa to spustiť. Fandíme si , že to dobre dopadne. Urobili sme pre to dosť aj keď učiť sa veru máme čo. Ale začíname.

Je piatok 21.8.2015 - a po 15.00 hod sa spúšta prezentácia. Kaštiel v Divíne v blízkosti priehrady Ružiná je nádherné rekonštruované a reprezentatívne miesto. Obdivujeme ako nás domáci privítali a pomáhajú ako sa dá. Napečené koláče napr. , ukážky z lukostrelby či pochutenie na syroch Koliba od neďalekej Hriňovej . Naozaj sme radi. Pomaly sa už ale trúsia pretekári - odvážlivci. Prevezmú si veci na štart, stretnú sa s priateľmi  a začína hora otázok. Niet sa čo čudovať. Trasa čo ich čaká je dlhá , náročná ale zároveň veľmi krásna. Spája mnohé vyhliadkové miesta.  Podpoľanie a Nízke Tatry majú čo ponúknuť. Len sa treba prísť pozrieť. Ale zároveň aj nabrať odvahu /  v tomto prípade však len odvaha nestačí, treba aj veľký kúsok kondície. /

A nazvali sme ich odvážlivci preto, lebo doteraz nikto určenú trasu nešiel v celku. Len  pekne po častiach. Takže taká ostrá premiéra. A čakalo sa len, čo to s pretekármi urobí a hlavne za aký čas. To vlastne nik netušil. Len kúzelník so sklenenou guľou. Pre prvý ročník neboli prakticky určené časové limity. A to ako všetci neskôr pochopili sa pre budúcnosť zmení.

Je sobota ráno pred štartom. Vonku treští netradičných 12 stupňov ale je krásne jasno. Bŕŕŕŕ´fakt celkom zima. Lenže príkaz znie - neoprény zakázané. Merali sme vodu v piatok večer a má 26 st. Je teplučká a hlavne čistá. Rovnakú teplotu ukazuje aj web na shmu.sk. Asi to tak je. Nuž ale len do plaviek sa v tejto chvíli nikomu nechcelo. Ale čas štartu nakoniec prišiel. To nezastavíš.  Tri, dva , jedna  - štart znie nad priehradou. A pretekári sa vrhajú do vody. Čakajú ich dve kolá po 1,05 km. Nevybiehalo sa však z vody, takže pauza v strede nebola. O to to bolo ťažšie. Vzdialenosť plávania bola fakt poctivá. Dlhá ako niektorí utrúsili. GPS ale neoklameš.

Depo I - pláž na Divínskej strane priehrady je veľká. Má príjemný a udržiavaný trávnik. Priam ako koberec. Umelý vôbec nepotrebujete. Priestranné depo sa dá postaviť snáď aj pre tisíc triatlonistov. Hm - počet je teraz o kus menší. Hm, o dosť menší.  Depo ale vyzeralo pekne. Stojany zo Štiavnického krostriatlonu tomu dávali tvar.

Prvý vyplával najmladší účastník Ondrej Doletina a to ešte netušil , že bude aj celkový víťaz. O pár sekúnd pred Filipom Kristlom. Títo dvaja predstavovali najlepšiu kvalitu a vzdiaľovali sa od ostatných dosť výrazne.

Ukázalo sa ako kto pláva. Prvá žena Kristína Lajčáková síce patrila do štafety ale doplávala  celkove tretia. Dá sa ale jednoznačne povedať, že strata na plávaní nie je veľká dráma a aj horší plavci môžu dominovať. Presadiť sa ešte majú kde. Informácia pre znalcov - čas sa meral po východe z depa, tak aby ste nerátali prepočty na úseky.

Tesne za koncom depa na asfalte krásne svietila značka 125 km. A presne toľko si mali vychutnať pretekári na bikoch. Prvé dva kilometre na rozjazdenie ešte po rovinke  a potom už neoblomne začali kopce. A ide sa. Smer Budiná, čo je asi 8 km stále len hore, kde záver bol najťažší. Nasleduje krásny výhľad po okolí - aj keď asi sa skôr zahmlievali oči od námahy.

Potom kľúčový zjazd pomedzi krtkove jamky - vypadaný asfalt ale s rozumnou jazdou to šlo. Dalej ako na hojdačke - hore a dole. Sem tam križovatka aj s políciou a organizátormi. Prejazd Detvou a za ňou nádherná časť za Skliarovom do Hriňovej. / kto fotí, tak je mu to jasné , stačí sa pozrieť /.

Najdlhšia rovina - popri priehrade v Hriňovej a super asfalt až na Lom nad Rimavicou, kde dobre padla ďalšia občerstvovačka. A pozor - už sa prešlo takmer 80 km a len teraz mohol zrak spočinúť nad konečným a najvyšším cieľom - Chopkom v Nízkych Tatrách. Ale tak rýchlo to nebolo. Pár drobných kopcov okolo Brezna , ďalšia občerstvovačka pred kolibou na Táloch a už len záverečný bonbónik na Srdiečko. Áno, treba povedať, že kopec sa dvíha a keď sa Vám zdá , že už je to dosť strmé, príde značka o veľkom stúpaní. A len vtedy to začína. Všetko raz končí a aj kopec na ploche pri lanovke, kde sa medzitým šibnutím čarovného prútika presunulo depo.

Beží čas 5 hod a 15 min od štartu a objavuje sa na Srdiečku prvý pretekár. Vedie už Filip Kristl s takmer 5 min. pohodlným náskokom. Odložiť bike, zobrať potrebné veci a ide sa na to. Beh. Čo k nemu dodať. 23 km s 1400 m prevýšením. Zážitkové, náročné, dá sa to dobre behať ale musíte si doniesť ešte energiu z biku. Jednoducho neprepáliť.

 

Najskôr je to pár metrov strmšie ale postupne sa to predsa len ukladá do menších sklonov. Z lanovky sa na to dobre pozerá ale po biku sa o to horšie behá. Od Kosodreviny vedie dlhá rovina a tu sa už naozaj treba rozbehnúť  a telo ukazuje ako na tom ste. Či máte ešte nejakú energiu alebo len niečo z kritických zásob. Chodníček sa postupne tiahne nahor. Naozaj postupne, lebo kým prídete na hrebeň do Krížskeho sedla, tak to už musíte vyše hodiny slušne utekať.

A to sa len otáčate na východ a niekde v diaľke za Chopkom sa rysuje posledný výstup. To ešte potrvá.

Popri Kamienke - Kamennej chate pod Chopkom - Vás bude povzbudzovať partia čo športu rozumie, nájdete tam pozitívnu energiu - energetickú aj duchovnú. Dávať pozor na nohy je Váš ďalší cieĺ. Sú už veľmi unavené a čakajú Vás klesania pomedzi skaly. Pozornosť teda maximálna. Pozn. - pár kolien sa našlo na chodníku ale našťastie to boli len škrabance. Dlho , predlho to trvá ale blíži sa to. Najskôr medzistanica na Kosodrevine, zostup chodníčkom po zjazdovke a kľukatým po lese a je tu vytúžený CIEĽ - Hurááááááááááá.

Konečne si telo môže vydýchnuť, pozornosť sa dá vypnúť. Víťazí radosť nad prekonaním seba samého , potom nad súpermi. Áno, zdolali sme TRIATHLON ATTACK. PARÁDA, FANTÁZIA. Dnes tento pojem je ešte uschovaný u málo účastníkov. Veríme že o pár rokov bude táto obťiažnosť vysokou latkou, ktorú si vyskúša množstvo pretekárov zo Slovenska a blízkeho či ďalekého zahraničia. Pretože latku chceme mať naozaj vysoko. A o pár rokov sa uvidí, či ešte spravíme aj dlhšiu , klasickú Ironmanovú verziu. Trasy na to už vybrané máme. A pritom žiadne okruhy, len stále čosi nové, neprejdené. Len to už by bol fakt veľký extrém.

Ale vráťme sa k momentu prejazdu cieĺom. Teraz ostáva už len relaxovať, doplniť energiu a deliť sa o zážitky. Pre nás ako organizátorov boli prvé slová všetkých veľkým povzbudením. Nádherné, ťažké a trasu nemeniť. Je to tak ako má byť. Takéto slová naozaj poťešia. Aj keď si všetci odkrojili pekných pár hodín maximálnym výkonom, prevládala radosť zo zdolaného.  Prvý historický víťaz Ondrej Doletina stanovil základný rekord trate. Prešiel to za krásnych 8: 09:48 hod, pred Filipom Kristlom 8:14:21 hod a tretím Tomášom Flassikom 9:12:37 hod. Zo žien zvíťazila Zuzana Páleníková za 9:56:34 hod pred Katarínou Azariovou 10: 46:04 a Petrou Hrapkovou 11:46:41 hod.

A je tu záver. Však nakoniec sa už blížila noc a slnko zapadá. V hoteli Srdiečko si každý doplní energiu, oddychuje a čaká na vyhlasovanie. Začína byť vonku chladno a tak sa stupne presunú do tepla hotela. Záverečný cermoniál, odovzdávanie cien - finančných či vecných, tombola. Slová vďaky pretekárom , že našli odvahu prísť a slová vďaky organizátorom , že také čosi sa podarilo zorganizovať. Potom začína raut, kde je jedla kopec, hudba a večer môže začať. Pre mnohých ale skôr skončil. Únava bola taká , že každý sa skôr ťahal do postele ako na parket. Spánok volá. A možno sa každému sníva - o rok prídem opäť a dám to za lepší čas . O koľko? to sa uvidí opäť 20.8.2016 na 2. ročníku TRIATHLON ATTACK na trase Ružiná - Srdiečko.

 

PS: športový sen, ktorý sa rodil dlhodobo sa stal skutočnosťou.  To sa málokedy stáva. Takže veľká spokojnosť. Podujatie začalo písať svoju históriu. Veľká vďaka patrí všetkým , ktorí pomohli svojou troškou k tomu, že pretekári boli spokojní. Chcem ako riaditeľ podujatia sa na záver zvlášť poďakovať Katke Belicovej , ktorá dokázala osloviť množstvo ľudí nielen na stranu organizátorov ale aj ako partnerov podujatia. A to všetko prispelo k tomu, že podujatie malo svoju premiéru veľmi úspešnú.

Miroslav Leitner - riaditeľ podujatia, autor trasy a všetko čo bolo treba, vedúci ACTIVE PLANET outdoor centra

 

Takže o rok 20.8.2016 opäť na II. ročníku TRIATHLON ATTACK 2016.

 


BILANCIE A ŠTATISTIKY:

Zoznam “NAJ”:

Najstarší pretekár: Eduard Gracik - startove cislo 42, r. 1958, skončil 23.

Najstaršia pretekárka: Katarína Azariová - 18, r. 1978, skončila 21.

Najmladšia pretekárka: Anka Havranová - 44, r. 1981, skončila 32.

Najmladší pretekár: ONDREJ DOLETINA - 33, r. 1992 - VÍŤAZ !!!

Najrýchleší plavec: Ondrej Doletina - 33

Najrýchleší cyklista: Filip Kristl - 41

Najrýchleší bežec: Ondrej Doletina - 33

Najrýchlejší pretekár: Ondrej Doletina - 33

Najrýchlešia pretekárka: Zuzana Páleníková - 5, r. 1980, skončila 11.

Najkratší čas: 8:09:48:

Najdlhší čas: 12:13:09

Najkratší čas žien: 09:56:34

Najdlhší čas žien: 12:08:49

Najväčšie stúpanie: cca h 2,0 km pred cieľom

Najdlhšia rovina: pri Hriňovskej priehrade

 

Zoznam “CELKOM”:

KM celkom: všetci pretekári prešli spolu 5463,8 km

KM plávanie celkom:                                      79 ,8 km

KM cyklistika celkom:                                     4625 km

KM beh celkom:                                             759 km

nedokončilo trať celkom pretekárov: 5

účastníkov celkom: 42

celkom mužov:       36

celkom žien:            6

celkový čas na trati: 397 hodín, 18 minút a 12 sekúnd

celkový čas žien na trati: 50:47:18

prevýšenie celkom: 4 200 m

Počet úrazov: 2 odreté kolená

Počet okresov kde sa prechádzalo: 3

Počet dedín a miest, kt. sa prechádzalo: 14

Počet križovatiek: 259


POČET ORGANIZÁTOROV:

Hasiči a záchranná služba Ružiná: 6

Polícia SR a hliadky križovatky: 18

Organizátori križovatky: 18

Občerstvovačky - bike: 9

Motorizovaný doprovod a rozhodca: 5

Horská služba: 8

Lekárske zabezpečenie: 4

Depa a kontroly beh: 28

Časomiera: 2

Doprava: 2

Iný pomáhači na trase: 10

Organizátorov spolu: 110


PARAMETRE JEDNOTLIVÝCH TRIATLONOVÝCH DISCIPLÍN:

• Plávanie - 2,1 km (štart z divínskej strany priehrady Ružiná)

• Cyklistika - 125 km a prevýšenie 2 800 m (Ružiná - Divín - Budiná - pred Starou Hutou odbočia na Slatinské Lazy -Vígľaš - Dúbravy - Detva - Skliarovo - Hriňová - Lomnad Rimavicou - Čierny Balog - Brezno - Mýto pod Ďumbierom - Bystrá - Srdiečko)

• Beh - 23 km a prevýšenie 1 100 m (Srdiečko - Kosodrevina - traverzovou cestičkou do Krížskeho sedla - hrebeňovkou na Chopok smerom na Ďumbier - opäť na Kosodrevinu - Srdiečko)

Komentáre (1)
 
WEB KAMERY
Chopok, pohľad na západ
Chopok, pohľad
na západ
Chopok juh - Kosodrevina Chopok juh
- Srdiečko
Skokanský mostík, Štrbské Pleso, Vysoké Tatry
Skokanský mostík, Štrbské Pleso
Jasná - Luková
Jasná - Luková
LINKY A ODKAZY PARTNERI
OEAV Alpeverein
Podmienky členstva
Registrácia nového člena
Čo robiť v prípade úrazu
Pripoistenia
Materiály k stiahnutiu
OEAV Alpeverein
Podmienky členstva
Registrácia nového člena
Čo robiť v prípade úrazu
Pripoistenia
Materiály k stiahnutiu
OEAV Alpeverein
Podmienky členstva
Registrácia nového člena
Čo robiť v prípade úrazu
Pripoistenia
Materiály k stiahnutiu
OEAV Alpeverein
Podmienky členstva
Registrácia nového člena
Čo robiť v prípade úrazu
Pripoistenia
Materiály k stiahnutiu
  C 2009 ACTIVE PLANET s.r.o. | úvodná stránka | burza | fórum | členovia | partneri | všeobecné informácie | mapa stránky | napíšte nám | kontaktné údaje