Skialpový vertikal v Jasnej 9.4.2016 - Pozvánka a aj čosi z histórie.
Skialpový vertikal v Jasnej 9.4.2016 - Pozvánka a aj čosi z histórie. PDF Tlačiť E-mail
Napísal Miroslav Leitner   
Utorok, 05 Apríl 2016 08:14

Pred 10 - timi rokmi sa rozbehla aj na Slovensku v Jasnej éra iných ako štandartných podujatí v skialpinizme. Hľadal sa vhodnejší formát. Kratší, rýchlejší, zaujímavejší pre média ale aj s možnosťami na nejaké rekordy. Však je potrebné nejak ukázať ako vlastne na tom s výkonmi sú aj skialpinisti. Vo svete sa tiež vertikaly začali na veľkých podujatiach ako ME alebo MS a udeľovali sa medaily. Bola z toho veľká polemika aj medzi pretekármi. Veľa argumentov pre a proti. Ale doba ukázala , že aj tak vertikal ovládnu rovnakí pretekári ako pri dlhších a technicky náročnejších tratiach. V súčastnosti vo svete vládne Kilian Jornet. Vo vertikale je takme neporaziteľný a v jednotlivcoch taktiež často víťazí.

A ako to bolo na Slovensku?

Keď sme usporiadali 1. ročník v Jasnej, tak sa začala krátka éra konfrontácie bežcov reprezentantov a skialpinistov. Prispeli k tomu trochu aj prémie, keď za prvé miesto bolo 10000 SK / teda cca tých 330 EUR/. V neposlednm rade sa hľadali aj talenty a adepti na reprezentáciu z iných športov, keďže nebolo treba vedieť veľmi dobre lyžovať.

V prvom ročníke v roku 2006 ešte na inom mieste štartu sa štartovalo jednotlivo. A zaujímavé bolo , že v rovnakom čase zvíťazili Bajčičák a aj Malák. Až potom skialpinisti.

Od roku 2007 je trasa rovnaká a to od Záhradiek v Jasnej až po samotný vrchol Chopku. Dĺžka trasy je cca 3,3 km a tesne nad 1000 m výškových.

Link na video animácie trasy TU:


Aj v tomto roku zvíťazil bežec špecialista Bajčičák a to časom 40:18 min. V nasledujúcom roku 2008 a aj 2009 sa o rekord postaral už konečne skialpinista Svätojánsky časmi 39:31 resp. 39:08 min. Peter Svätojánsky mal vtedy najlepšiu formu a k tomu už aj podporu materiálnu vo forme lyžiarok z carbonu, čo je už dnes takmer samozrejmosťou.

V nasledujúcich rokoch sa podujatie nekonalo každý rok a rekordy trate alebo aj osobné rekordy sa tak testovali len každý druhý rok. Rekordy nepadli, nakoľko predsa len došlo k určitej výmene generácii a mladá musela trochu dorásť. Na poslednom podujatí v roku 2004 vytvoril rekord Jozef Hlavčo časom 37:22 min. Tento čas je už veľmi kvalitný a ktovie kde sú hranice rekordov s najlepšími svetovými pretekármi na čele s Kilainom Jornetom. Len toho sem len tak ľahko nedostaneme, jedine tak usporiadať Majstrovstvá sveta.

Inak pre ľudí neskialpinistov ale lyžiarov v Jasnej pre predstavu - skúste si odmerať čas , keď prídete na Záhradky, postavte sa do radu na vleku / aj keď sú malé/ nastúpite na jeden vlek, presuniete sa na druhý, ktorým prídete na Chopok ale len na koniec vleku. Potom sa trošku spustíte nad kamienku k úpätiu samotného Chopku a tých 30 m výškových si prejdete peši. Keď sa postavíte na Chopok si stopnete čas. A nebude veľmi odlišný od toho ako ten výškový kilometer prejdú pretekári.

 


 

V roku 2016 prebehne ďalší ročník skialpového vertikalu. Podujatie je zároveň finálové pre Stredoeurópsky pohár a Slovenský pohár ale zároveň je určené všetkým priaznivcom. Nie len pre tých , ktorí chcú prepisovať celkové rekordy ale hlavne pre tých, čo si to chcú vyskúšať a za aký čas zdolajú métu vertikálneho kilometra. A porovnávať si tak predovšetkým svoje výkony z minulosti alebo položiť základ pre budúcnosť. Je to perfektný test pre Vašu kondíciu.

Všetkých Vás srdečne pozývame. Propozície podujatia a registrácia je TU:

Každý pretekár má v šartovnom poplatku štartovné číslo, upomienkový predmet - kvalitnú čiapku od talianskeho výrobcu a špecialistu na skialp CRAZY IDEA , obed a účasť v tombole

Snehu je ešte dosť a po vertikale si oddýchnete hore niekde pri čaji napr. na Kamienke a potom kto chce, má všetky žlaby k dispozícii na jazdenie. Podmienky sú výborné. Pri tomto teple to ale už dlho nevydrží, takže máte jednu s posledných príležitostí.

 

Tešíme sa na stretnutie s Vami

 

ACTIVE PLANET outdoor centrum team

CRAZY WoMan Active Planet team

Komentáre (1)
 
WEB KAMERY
Chopok, pohľad na západ
Chopok, pohľad
na západ
Chopok juh - Kosodrevina Chopok juh
- Srdiečko
Skokanský mostík, Štrbské Pleso, Vysoké Tatry
Skokanský mostík, Štrbské Pleso
Jasná - Luková
Jasná - Luková
LINKY A ODKAZY PARTNERI
OEAV Alpeverein
Podmienky členstva
Registrácia nového člena
Čo robiť v prípade úrazu
Pripoistenia
Materiály k stiahnutiu
OEAV Alpeverein
Podmienky členstva
Registrácia nového člena
Čo robiť v prípade úrazu
Pripoistenia
Materiály k stiahnutiu
OEAV Alpeverein
Podmienky členstva
Registrácia nového člena
Čo robiť v prípade úrazu
Pripoistenia
Materiály k stiahnutiu
OEAV Alpeverein
Podmienky členstva
Registrácia nového člena
Čo robiť v prípade úrazu
Pripoistenia
Materiály k stiahnutiu
  C 2009 ACTIVE PLANET s.r.o. | úvodná stránka | burza | fórum | členovia | partneri | všeobecné informácie | mapa stránky | napíšte nám | kontaktné údaje