Vyberáte si skialpinistické lyžiarky?
Vyberáte si skialpinistické lyžiarky? PDF Tlačiť E-mail
Napísal Miroslav Leitner   
Nedeľa, 13 November 2016 11:01

Viete čo rozhoduje? A k tomu trošku histórie či novinkyČo vlastne od lyžiarok očakávame? Aby sa na nich ľahko išlo do kopca , čo znamená nízka váha a dobrý ohyb a zase naopak pre zjazd aby lyžiarky boli pevné a dalo sa do nich poriadne oprieť. No a ešte aby boli pohodlné - „vhodné aj do baru“


Nezájdem historicky veľmi ďaleko. Len do času ako prišli techové viazania a s nimi lyžiarky od Dynafitu.- séria Tech - postupne modely 1,2 alebo 3. Líšili sa vlastne len farbou. Na Slovensko to prišlo v roku 1990, keď som sa dostal k tomu aj ja.

Lyžiarky boli vlastne skvelé a určovali trend viac ako desaťročie. Nemali konkurenciu. Však ešte stále ich na kopci vidno. Neboli ťažké, ohyb pri chôdzi celkom dobrý a dal sa regulovať buď vybratím jazyka ale použitím polovičného jazyka. Na zjazd neboli až také pevné ale dalo sa. Pretekári ich mali vlastne všetci , kde farba bola len odrazom ročných modelov – viď obr.

Dokonalé však neboli.

Ako vidno z foto z roku 1996 na lyžiarke francúza Boscheta , na zadnej časti má už pákový systém. Bolo jasné, že to pomáha. Dosiahla sa vyššia tvrdosť pri zjazde a ušetril sa čas pri manipulácii s nimi.

Takže sme sa pustili do podobných úprav aj my.

No a výsledok už na Dynafit TLT4 – model „Dynafit vedro“. V zadu rýchly pákový systém, kde Vás to pri zjazde už drží rovnako pri zatlačení dopredu či dozadu,  rozsah pohybu tak okolo 60 stupňov. Zároveň vysoká pevnosť pri lyžovaní vplyvom zvýšeného komína. Ale tiež sme si presunuli kĺb o dosť viac dopredu aby sa zvýšila celková tuhosť. Áno a aj preto  „Dynafit vedro“ lebo prvý plast som použil z plastového vedra. Fungovalo to presvedčivo a presne aj keď to samozrejme až tak dobre nevyzerá.

No a prišiel rok 2002. My so Sveťom s týmito úpravami sme boli tretí na Majstrovstvách sveta.

Ale víťazi mali prvý oficiálny model - Scarpa F1. Znamenali naozaj medzník. Začala týmto vládnuť Scarpa. Model F1 mal pákový systém, celkom slušnú tuhosť na zjazd a naviac aj ohyb v prednej časti.

Doba ušla. Scarpa F1 sa postupne len trošku menila. Prišli neskôr ešte s modelom Allien. Zase krok dopredu. Zvýšila sa tuhosť na lyžovanie, odľahčili sa a zlepšil sa aj ohyb. A tiež začala doba „Carbonu“ - to už bolo naozaj len na preteky ale váha zbehla naozaj nízko. V dnešnej dobe je to pol kila. Naozaj paráda. A to ani netušíte ako sa v takých carbonkách chodí. A to lyžovanie! Je to veľmi tuhá varianta. Bežné plastové takú tuhosť nemajú ani z ďaleka.

Pretekári týmto určovali trend, podobne ako je to napr. pri autách, kde zo špeciálov sa technoógie presúvajú do sériovej výroby.


Ale začali sa konečne prebúdzať aj iné firmy. Dynafit začal naberať dych, prišla La Sportiva, Scarpa síce teraz nejak spí ale ešte sa kúsoček drží, a tiež dnes Fischer, Atomic, Arcteryx, Hagan atď.

A už to vôbec nie je len pre pretekárov. Je to už prakticky pre všetkých.


 

 

Takže taký sumár čo sa zlepšilo a vlastne rozhoduje aj pri kúpe:

  • menšia hmotnosť / dôležitý parameter !!!/

  • pohyb „komína „ pri chôdzi v rozsahu 60 stupňov a viac / dôležitý parameter !!!/

  • rýchle zapínanie medzi chôdzou a zjazdom

  • v zjazdovom móde vysoká tuhosť skeletu

  • piny na lyžiarke aj s drážkou pre lepšie a pohodlnejšie zapínanie viazania /len niektoré značky/

  • počet klipsní až tak nerozhoduje

  • rôzne druhy vnútorných vložiek – tvarovanie zákazníkom alebo teplom

  • posun pinu / dierok na viazanie/ viac do zadu pre lahšiu chôdzu / Dynafit TLT7/

Tento model Dynafit TLT 7 som práve testoval na Dynafit testovačke. Dojmy sú veľmi pozitívne.

Model je určený pre veĺkú skupinu skialpinistov. Sú dostatočne ľahké, pohodlné a širšie ako TLT 6, takže budú pasovať väčšine. Piny sú posunuté dozadu ako nemá žiadny iný model a cítiť to. Ľahšie sa tým chodí. Nový systém zapínania je intuitívny a po troch použitiach si bez problémov zvyknete.

Je to viac ako dôstojným nástupcom TLT 6 a povedal by som že Dynafit posunul vývoj lyžiarok o stupienok vyššie. Určite budete spokojný. Model bude dostupný aj u nás v ACTIVE PLANET

.

.

Spomenul som jednotlivé dôležité body ktoré rozhodujú pri kúpe. V každom prípade je ale lepšie sa poradiť s predajcami špecialistami, pretože uvedomte si, že vždy je to aj o kombinácii lyžiarok, lyží a viazanía.

V našej ACTIVE PLANET požičovni si môžete vyskúšať viacero takýchto modelov a až potom sa môžete definitívne rozhodnúť, čo si zakúpite. Požičovňa Vám bude k dispozícii 7 dní v týždni počas celej zimy.

.

.

Tešíme sa na Vás v Active Planet outdoor centre

Komentáre (0)
 
WEB KAMERY
Chopok, pohľad na západ
Chopok, pohľad
na západ
Chopok juh - Kosodrevina Chopok juh
- Srdiečko
Skokanský mostík, Štrbské Pleso, Vysoké Tatry
Skokanský mostík, Štrbské Pleso
Jasná - Luková
Jasná - Luková
LINKY A ODKAZY PARTNERI
OEAV Alpeverein
Podmienky členstva
Registrácia nového člena
Čo robiť v prípade úrazu
Pripoistenia
Materiály k stiahnutiu
OEAV Alpeverein
Podmienky členstva
Registrácia nového člena
Čo robiť v prípade úrazu
Pripoistenia
Materiály k stiahnutiu
OEAV Alpeverein
Podmienky členstva
Registrácia nového člena
Čo robiť v prípade úrazu
Pripoistenia
Materiály k stiahnutiu
OEAV Alpeverein
Podmienky členstva
Registrácia nového člena
Čo robiť v prípade úrazu
Pripoistenia
Materiály k stiahnutiu
  C 2009 ACTIVE PLANET s.r.o. | úvodná stránka | burza | fórum | členovia | partneri | všeobecné informácie | mapa stránky | napíšte nám | kontaktné údaje